Czosnów: Najbardziej wyczekiwana inwestycja

PGE Dystrybucja S.A. rozpoczęła budowę GPZ (Głównego Punktu Zasilania) w Czosnowie. To jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych, o którą od lat zabiegały samorządy powiatu nowodworskiego, szczególnie Wójt Gminy Czosnów.

Gmina Czosnów dotychczas jest zasilana jedną linią 15kV biegnącą od GPZ Łomianki i częściowo linią 15 kV z Nowego Dworu Mazowieckiego przez Kazuń w kierunku Leoncina. Dynamicznie rozwijające się tereny Gminy Czosnów położone wzdłuż trasy E7, wytworzyły bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na wniosek Wójta Gminy Czosnów Antoniego Kręźlewicza dyrekcja dawnego Zakładu Energetycznego Warszawa Teren, mająca swą siedzibę na ul. Marsa w Warszawie, oraz ówczesny Dyrektor Rejonu w Legionowie pan Michał Żak już wiele lat wcześniej podjęli działania zmierzające do zrealizowania tej inwestycji.

Arcytrudne okazało się znalezienie lokalizacji dla trasy linii 110kV, która od Łomianek zasili projektowany GPZ w Czosnowie i dalej w tzw. pierścieniu połączy go z GPZ w Legionowie. Na wybudowanie linii naziemnej, umieszczonej w planach z 1986 r., biegnącej po terenach prywatnych, równolegle do wału wiślanego, nie godzili się właściciele gruntów. Drugim rozpatrywanym wariantem było ułożenie kabla w ziemi, w pasie rozdzielającym nitki trasy E7. Na ten wariant nie wyraziła zgody GDDKiA, ponieważ ustawa o drogach zabrania umieszczania w pasie dróg krajowych innych urządzeń aniżeli służących drodze. Nie pomogło pozytywne stanowisko ówczesnego ministra infrastruktury. Trzecim rozpatrywanym wariantem był przebieg po dawnym torze kolejowym, biegnący brzegiem Kampinoskiego Parku Narodowego od Warszawy do Kaliszek. Kilka spotkań przedstawicieli energetyki, samorządu Gminy Czosnów i Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego zaowocowało opracowaniem wspólnego wniosku do Ministra Środowiska. Wniosek uwzględnił wszystkie sugestie Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego, dotyczące jak najmniej inwazyjnej technologii budowy oraz działań rekompensujących straty środowiska. Wówczas Minister Środowiska wydał zgodę na tę lokalizację, nakładając oczywiście szereg zaleceń i działań rekompensacyjnych. W ten sposób uzgodniono 85% trasy, co wszyscy zgodnie uważają za wielki sukces. Pozostały odcinek to drogi gminne i powiatowe oraz kilka działek prywatnych. Z tym wiedzieliśmy, że sobie poradzimy. Tak też się stało i przed rokiem projekt był gotowy, a oba starostwa (w Ożarowie dla terenu Łomianek i w Nowym Dworze dla pozostałego terenu) wydały pozwolenia na budowę.

Z uwagi na fakt, że cała trasa dwutorowej linii zasilającej GPZ w Czosnowie jest trasą ziemną, koszt tej inwestycji jest bardzo duży. Kolejną bardzo dobrą informacją było wygospodarowanie przez Zarząd PGE Dystrybucja w Lublinie kwoty prawie 100 mln zł i umieszczenie tej inwestycji w planie do realizacji na lata 2016-2018.

Ogłoszono dwa przetargi, jeden na budowę GPZ w Czosnowie, drugi na budowę dwutorowej ziemnej linii 110 kV. Przetarg na budowę GPZ został rozstrzygnięty w lipcu i za kwotę ok. 18 mln zł w terminie do końca 2017 roku ma go wybudować Przedsiębiorstwo- Usługowo-Handlowe ELEKTROPAKS. Dlatego też samorządowcy Gminy Czosnów oraz Starosta poprosili o spotkanie na tej budowie, aby od przedstawicieli energetyki i wykonawcy, z tzw. pierwszej ręki, uzyskać informacje, o które pyta wielu mieszkańców. Zastaliśmy bardzo dobrze zorganizowany plac budowy, a kierownik Pan Damian Zań oraz kierownik Posterunku Energetycznego Pan Przemysław Szulwic poinformowali nas o specyfice sieciowych inwestycji energetycznych i zaplanowanych etapach tej najważniejszej obecnie na Mazowszu inwestycji. Najważniejszej, bo nowa stacja 110/15 kV w Czosnowie wraz z liniami 110 kV, które będą stanowić powiązanie z istniejącą siecią wysokich napięć, stworzy układ sieci, który znacznie poprawi pewność dostaw energii na całym okolicznym terenie oraz umożliwi przyłączanie nowych obiektów.

Antoni Kręźlewicz
Wójt Gminy Czosnów

8095

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.