Jak bezawaryjnie zarządzać siecią?

Zarządzanie siecią komputerową nie jest łatwym zadaniem. Mnogość obowiązków oraz wysoki stopień skomplikowania procesów, sprzyjają występowaniu błędów. W niniejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się podstawom sprawnej administracji oraz przeanalizujemy najczęstsze problemy, z jakimi borykają się administratorzy.

Zabezpieczenia

Jeśli wszystkie elementy sieciowe zostały prawidłowo podłączone i skonfigurowane, priorytetem dla administratora powinno być zadbanie o kwestie bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne, gdyż, bez odpowiedniej osłony antywirusowej, żadna sieć nie będzie w stanie działać optymalnie.

Przeglądanie zasobów internetowych oraz pobieranie plików, niesie za sobą ryzyko zainfekowania systemu, dlatego każda jednostka powinna być odpowiednio zabezpieczona. Pomocna okaże się instalacja pakietów ochronnych. W ich skład wchodzi nie tylko program antywirusowy, ale również aplikacja przeciwdziałająca złośliwemu oprogramowaniu, a także zapora sieciowa.

Możliwości ochrony sieci są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Niektóre programy administracyjne pozwalają śledzić stan każdej jednostki, dostarczając informacji o operacjach, jakie wykonuje. Monitorując sytuację na bieżąco, administrator jest w stanie wyeliminować potencjalne zagrożenie, jeszcze zanim wystąpi problem.

Przydatny software

Po odpowiednim zabezpieczeniu sieci, czas na urządzenie i usprawnienie własnego stanowiska pracy. Pomocne okażą się aplikacje śledzące przesyłanie i odbiór danych, programy diagnostyczne przydzielające adresy IP i tym podobne. Ponieważ skracają one czas pracy oraz pozwalają na zdalne wykonywanie części zadań, przydadzą się zwłaszcza w zarządzaniu rozległą siecią.

Początkującym administratorom zaleca się korzystanie z ogólnodostępnych i popularnych w branży aplikacji. Nie tylko są znacznie bardziej intuicyjne niż ich zaawansowane odpowiedniki, ale również stosunkowo łatwo jest uzyskać pomoc bądź przydatne do ich obsługi porady.

Tworzenie kopii zapasowych

Regularny backup danych to kwestia absolutnie kluczowa. Systematyczne tworzenie kopii zapasowych plików oraz ustawień systemowych trwa stosunkowo krótko, a zdecydowanie wiele ułatwia. Ewentualna utrata danych wiąże się przecież z wielogodzinnym procesem ponownego wgrywania plików, ustanawiania połączenia, konfigurowania sprzętu oraz wieloma innymi żmudnymi zajęciami. Systematyczne zapisywanie danych na dysku zewnętrznym wyeliminuje ten problem.

Regularna konserwacja sprzętu

Problemy ze sprzętem są nieuniknione, a w porę nierozwiązane, mogą poważnie obniżyć jakość działania sieci. Aby zapewnić jak największą płynność pracy, każda jednostka powinna być regularnie odłączana i poddawana przeglądowi technicznemu. Pracę konkretnych podzespołów można monitorować z poziomu użytkownika, dzięki specjalnym aplikacjom benchmarkowym.

Na sprawne i bezproblemowe działanie sieci komputerowej ma jednak wpływ nie tylko stan techniczny jej komponentów, ale również warunki zewnętrzne. Odpowiednie ułożenie okablowania, właściwa wentylacja, brak wilgoci – wszystkie te elementy są równie ważne, co sprawny sprzęt i tylko kompleksowe ich wdrażanie może zapewnić dobre zarządzanie siecią.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.