Lotnisko Warszawa – Modlin ma 4 lata

Dziś (15.07) lotnisko Warszawa – Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim obchodzi swoje 4 urodziny. Przez ten okres przez port przewinęło się 7 milionów pasażerów. Przewoźnikiem operującym na lotnisku jest linia lotnicza Ryanair.

Podwarszawskie lotnisko jest 5 portem lotniczym w kraju z największą ilością obsłużonych pasażerów. Z Modlina polecieć można do ponad 40 miejscowości w Europie. Mimo przerwy w działaniu, spowodowanej wyłączeniem pasa startowego, lotnisko rozwija się dynamicznie. Przewoźnicy autokarowi dowożą pasażerów z Warszawy, Płocka, Włocławka, Torunia, Łodzi, Olsztyna, Białegostoku, Suwałk, Ełku, Lublina oraz z Ukrainy. Dojazd na lotnisko zapewniają również Koleje Mazowieckie (z przesiadką na autobus).

O działalności lotniska informujemy na bieżąco w naszym dziale Lotnisko

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik o urodzinach lotniska

2012 rok

Tydzień przed oficjalnym otwarciem, odbył się piknik połączony z dniami otwartymi lotniska. Można było zwiedzić lotnisko oraz wcielić się w rolę pasażera i przejść przez wszystkie procedury odprawy. A wieczorem na parkingu przed terminalem na scenie wystąpił zespół Perfect.

Pierwszym samolotem pasażerskim jaki wylądował na lotnisku był Boeing 737-800 linii Ryanair na pokładzie którego przyleciał prezes irlandzkiego przewoźnika Michael O’Leary. W hali odlotów odbyła się uroczystość poświęcenia nowego lotniska i terminala.

Ale najpierw wszyscy musieli przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Podczas wystąpień wszyscy zachwalili nowe lotnisko i cieszyli się z nowych możliwości podróżowania. Po poświęceniu odbyło się pierwsze lądowanie samolotu rejsowego z pasażerami. Był to lot z Budapesztu obsługiwany przez linie Wizzair, która po krótkim czasie niestety przeniosła swoje rejsy na lotnisko im. Chopina. Powodem była wada pasa startowego przez którą lotnisko było uziemione pół roku.

Rozwój lotniska wiąże się z rozwojem lokalnej gospodarki i rynku pracy. Jeszcze przed otwarciem portu w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego zaczęły powstawać m. in. hotele, restauracje i parkingi. Nowych inwestycji i usług okołolotniskowych, a co za tym idzie, również nowych miejsc pracy, stale przybywa – mówi Piotr Lenarczyk, Szef Biura Handlowo-Marketingowego. Funkcjonowanie lotniska umożliwiło dotychczas utworzenie ponad 1 tys. miejsc pracy w spółkach lotniczych i pozalotniczych oraz w podmiotach działających na trenie i wokół lotniska. Jeszcze w lipcu uruchomiona zostanie pod marką Eat&Fly nowa, dwupoziomowa restauracja przed terminalem, posiadająca taras i ogródek letni, a w sierpniu kawiarnio-lodziarnia Carte d’Or Cafe, na antresoli terminalu pasażerskiego. Poza tym intensywnie już przygotowujemy się do rozbudowy terminalu, dzięki której przepustowość portu w ciągu 2,5-3 lat wzrośnie do co najmniej 5 mln pasażerów obsługiwanych rocznie – dodaje.

A lotnisku życzymy kolejnych milionów pasażerów, mniej tłoku przy odprawie i jak najwięcej przewoźników.

MK/PJ
Foto: Archiwum Wirtualny Nowy Dwór

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.