Modlin Twierdza: Tankietka znowu w Garnizonie Modlin

Grupa Konkret zrekonstruowała prototyp polskiej tankietki TK-1, zrabowanej przez Niemców w 1944 roku. Od czerwca będzie można ją oglądać przed powstającym właśnie, w pełni multimedialnym Centrum Edukacji Historycznej.

Po 75 latach Modlin odzyskał jeden z najbardziej charakterystycznych symboli polskiej historii Twierdzy Modlin – tankietkę TK-1. Zrekonstruowany pojazd stanie przed budynkiem powstającego obecnie Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197.

Jesteśmy dumni, że udało nam się przywrócić Modlinowi tak ważny dla tego miejsca symbol – mówi Sebastian Sosiński, Dyrektor Obiektu Twierdza Modlin. – Odbudową tankietki zajął się pan Sławomir Handke, właściciel firmy Handmet Military, która słynie z odbudowy wielu historycznych pojazdów – dodaje.

Warto wiedzieć, że tankietka TK-1 jest nierozerwalnie związana z ważną kartą w historii Modlina. Pojazd został zaprojektowany przez Biuro Konstrukcyjne Broni Pancernych Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii w Warszawie. Wykonało ono projekty dwóch prototypów o symbolach TK-1 i TK-2, które w 1930 roku zbudowały Państwowe Zakłady Samochodowe. Prototypy te poddawano następnie różnym testom i modernizacjom, m.in. w Modlinie. Po wycofaniu TK-1 z dalszych prób, modlińscy pancerniacy zbudowali na terenie koszar obronnych kamienny postument, na którym ustawili tankietkę. Przetrwała ona aż do 1944 roku, kiedy to wraz z innymi historycznymi pojazdami została zrabowana przez Niemców. Po wojnie, w 1945 roku, do Modlina znów trafiły wojska pancerne. Przedwojennemu postumentowi nadano jednak nowy, pomnikowy charakter, stawiając na jego szczycie miniaturę radzieckiego czołgu T-34. Wówczas odsłonięto też tablicę upamiętniającą poległych na szlaku bojowym Lenino – Berlin. Dokładnie w takiej formie postument przetrwał do dziś.

Zrekonstruowaną tankietkę zwiedzający będą mogli obejrzeć już w czerwcu br., kiedy to zostanie otwarta multimedialna ekspozycja poświęcona bohaterskiej obronie Modlina w 1939 roku, stanowiąca pierwszy element Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.