Modlin Twierdza: Zabytkowe „Białe Bloki”

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe, zespół budowlany trzech budynków mieszkalnych, tzw. białych bloków, położony w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Mickiewicza 94, 95, 96, jako przykład konsekwentnego zastosowania form architektury modernistycznej – nurtu funkcjonalizmu – w budownictwie mieszkaniowym z końca lat 30. XX w.

Przedmiotowy zespół powstał w ramach rozbudowy zespołu koszarowo-magazynowego twierdzy, na potrzeby polskiego garnizonu. Budowę, jak i administrację obiektów powierzono Funduszowi Kwaterunku Wojskowego (FKW). Projekt dwóch budynków położonych przy ul. Mickiewicza 94 i 96 (d. ul. Dłuskiego) opracował arch. Bronisław Handelsman-Targowski, natomiast budynek usytuowany przy ul. Mickiewicza 95 należy do twórczości Jerzego Makowieckiego.

Wolnostojące, murowane i podpiwniczone bloki, o trzech kondygnacjach założono na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta i przykryto płaskimi dachami. Podstawowe cechy kompozycyjne brył, o zróżnicowanej wysokości, wyznaczają rytmicznie umieszczone w dłuższych elewacjach ryzality z charakterystycznym akcentem pionów klatek schodowych ciągnących się przez całą ich wysokość. Ustawione w podkowę budynki tworzą prostokątny dziedziniec, którego teren pierwotnie urządzono w formie gwiaździstego układu ścieżek z centralnie umieszczoną fontanną.

Głównym elementem wyrazu plastycznego budynków stanowi opracowanie jego elewacji. Projektanci zestawili ze sobą powszechnie dostępne i stosunkowo tanie wówczas materiały elewacyjne – cementową okładzinę (jako tańszy substytut powszechnie stosowanej w tym czasie szarej cegły) i klinkier. Rozwiązanie to dało możliwość różnorodnej konfiguracji kształtowania faktury ścian w obrębie tej samej barwy i materiału. Jasne, cementowe płytki utworzyły rysunek delikatnej siatki poziomych i pionowych pasów ze staranie wykończonymi spoinami. Uzupełnieniem tego eleganckiego i szlachetnego rysunku było użycie płytek klinkierowych. Kontrastowe zestawienie naturalnej kolorystki bieli i brązu w architekturze modernistycznej stanowiło ważny wyznacznik decydujący o walorze estetycznym i kompozycyjnym budynku. Balkony z opływową miękką linią, kojarzoną ówcześnie z nowoczesnością oraz zaokrąglone kształtki zastosowane w narożnikach i obramieniach otworów okiennych budynków zdynamizowały geometryczną kompozycję brył.

O wartości artystycznej przedmiotowego zespołu, świadczy wysoka jakość i staranność sztuki architektonicznej (wpływająca na odbiór charakteru) obu projektantów, uzewnętrzniona w szlachetnej prostocie i eleganckiej kompozycji brył oraz elewacji. Również zindywidualizowana kompozycja architektoniczna, świadcząca o sięgnięciu po nowoczesne środki wyrazu, pomimo ograniczeń finansowych, zadecydowało o wysokich walorach plastycznych budynków. Zespół jest wyrazem dążności architektów do stworzenia spójnego, jednolitego zespołu jako zamkniętej kompozycyjnie całości, przy zastosowaniu tych samych formalnych zasad w komponowaniu każdego z nich. Posłużenie się spójną stylistyką przesądza o jego wyjątkowości i wysoce zindywidualizowanym wyrazie autorskich założeń projektowych.

Autentyczna substancja i forma, będąca nośnikiem wiedzy o rozwiązaniach i możliwościach materiałowych oraz technologicznych, świadczy o wartości naukowej tych budynków. Zespół ten dokumentuje również fakt wznoszenia wojskowego budownictwa o charakterze cywilnym w obrębie Twierdzy Modlin, jak również kondycję ekonomiczną FKW oraz warunki socjalne stworzone dla kadry podoficerskiej. Może stanowić również przyczynek do badań nad rozwojem architektury z końca lat 30. XX w., a także twórczością jego autorów.

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.