Nasielsk: Czujnika monitorującego stan powietrza nie będzie

Mając na uwadze zdrowie naszych mieszkańców złożyliśmy do Burmistrza i Radnych w Nasielsku prośbę o zamontowanie w centrum Nasielska czujnika monitorującego stan jakości powietrza, którego odczyty dostępne w centrum naszego miasta przyczyniłyby się do decyzji o pobycie na zewnątrz osób starszych, w szczególności osób z chorobami układu oddechowego.

Uważamy, że Urząd Miejski powinien użyć wszelkich możliwych instrumentów jakie daje prawo, aby skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

Niezrozumiałe, a wręcz oburzające jest dla nas stosowanie przez pracowników wydziału środowiska nasielskiego urzędu, metody organoleptycznej do określenia jakości powietrza w naszej gminie.

Burmistrz Nasielska w piśmie nr ŚROW.6224.22.2018 z dnia 02.01.2019 r. stwierdził, że „ocena organoleptyczna jest podstawową oceną, ważną i uznawaną w różnorakich badaniach prowadzonych przez różnego rodzaju inspekcje (…), stan powietrza, który poprzez badanie organoleptyczne łatwo można określić”.

Aby wyjaśnić stosowaną przez Nasielski UM „ocenę organoleptyczną”, poprosiliśmy instytucje, które zajmują się monitorowaniem stanu powietrza z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o wyjaśnienie badań jakości powietrza metodami organoleptycznymi.

Otrzymaliśmy odpowiedź, „że w żadnym z laboratoriów na terenie Polski nie wykonuje się badań jakości powietrza metodami organoleptycznymi. Stosuje się znormalizowane metody badawcze oparte na polskich i europejskich normach. Metody organoleptyczne w monitoringu powietrza są niewykorzystywane”.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.