W tegorocznym rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita”: Samorządy u progu nowych wyzwań Nowy Dwór Mazowiecki znalazł się na pierwszym miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Z rąk Jerzego Buzka nagrodę odebrał burmistrz, Jacek Kowalski. Kapituła konkursu doceniła szczególnie sprawność miasta w wykorzystywaniu funduszy europejskich.
Podczas poniedziałkowej gali Rzeczpospolitej wręczono wyróżnienia najlepszym miastom i gminom wybranym w XII edycji Rankingu Samorządów, a także laureatom rankingów Europejski Samorząd oraz Innowacyjny Samorząd.
– Polska samorządność jest silna, pracuje, buduje etos obywatelski, który jest paliwem polskiej demokracji – podkreślał Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. – Czasy nie są łatwe, Polska i świat doświadczają intensywnych zmian, których logika nie jest do końca przewidywalna. Tym bardziej liczy się etos obywatelski, samoorganizacja społeczeństwa, a państwo są największych kapitałem tej samorządności – podkreślał naczelny „Rz”.
Zwycięzcami Rankingu Samorządów 2016 r. zostały Gdańsk, Kołobrzeg oraz gmina Zielonki w woj. małopolskim. Zwycięzcy, odbierając nagrodę, dziękowali przede wszystkim mieszkańcom i podkreślali rolę budowania społeczeństwa obywatelskiego w ich regionach. – Mieszkańcy w coraz większym stopniu muszą współdecydować o rozwoju swoich lokalnych ojczyzn – komentował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Dialog społeczny
Z Rankingu Samorządów wynika, że samorządy coraz większy nacisk kładą na partycypację społeczną. W tym roku zapytaliśmy m.in. miasta i gminy, czy i jaką część swoich budżetów przeznaczają do decyzji mieszkańców w ramach tzw. budżetów obywatelskich. Okazuje się, że już prawie wszystkie miasta na prawach powiatu prowadzą taką formę dialogu z mieszkańcami. Większość z nich wyodrębnia na te cele do 1 proc. swoich wydatków. W kilku przypadkach są są to jednak znacznie większe kwoty. Przykładowo – w Jaworznie aż 6,9 proc. wszystkich wydatków, w Zielonej Górze – 5,7 proc., a w Sopocie – 1,4 proc.
Sami samorządowy jako najważniejsze problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w najbliższej przyszłości, wymieniają wdrażaną przez rząd reformę systemu oświaty (m.in. wygaszanie gimnazjów). Wielkim wyzwaniem jest także utrzymanie tempa regionalnego rozwoju przy mniej dostępnych funduszach UE z nowego budżetu na lata 2014–2020.
Najlepsi na podium
Ranking Najlepszych Samorządów:
– miasta na prawach powiatu:
1. Gdańsk
2. Poznań
3. Gliwice
– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
2. Zator (woj. małopolskie)
3. Uniejów (woj. łódzkie)
– gminy wiejskie:
1. Zielonki (woj. małopolskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Mielno (woj. zachodniopomorskie)
Ranking Europejski Samorząd:
– miasta na prawach powiatu:
1. Krosno
2. Olsztyn
3. Tarnów
– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Nowy Dwór Mazowiecki (woj. mazowieckie)
2. Pilawa (woj. mazowieckie)
3. Radłów (woj. małopolskie)
– gminy wiejskie:
1. Obsza (woj. lubelskie)
2. Wielka Wieś (woj. małopolskie)
3. Wieliszew (woj. mazowieckie)
Ranking Innowacyjny Samorząd:
– miasta na prawach powiatu:
1. Świnoujście
2. Katowice
3. Gdańsk
– gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
1. Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie)
2. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
3. Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie)
– gminy wiejskie:
1. Strawczyn (woj. świętokrzyskie)
2. Świdnica (woj. lubuskie)
3. Głusk (woj. lubelskie) Słupsk (woj. pomorskie)