Codziennie na terenie powiatu nowodworskiego strażacy walczą z pandemią koronawirusa. Dowożą jedzenie do osób objętych kwarantanną lub izolacją, wyprowadzają psy na spacer czy też odbierają odpady do utylizacji.

Na terenie powiatu wyznaczono obecnie 6 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, po jednej w każdej gminie. Zadaniem jednostek jest wspomóc inne służby i instytucje w zwalczaniu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Dodatkowo jednostka OSP Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy została wyznaczona przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej do działań związanych ze zwalczaniem pandemii na terenie całego województwa.

Wytypowano 6 jednostek OSP do realizacji zadań związanych z koronawirusem SARS-CoV-2, po jednej OSP z każdej gminy. Jednostki były typowane w dwóch turach – najpierw były to jednostki OSP Ratownictwo Wodne, Nasielsk, Wilków Polski, a następnie kolejne trzy – mówi mł. bryg. Tomasz Wołoszyn z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim poinformowała, że od początku pandemii tj. marca br. do 30 listopada, jednostki OSP podjęły szereg działań często bezpośrednio z osobami zakażonymi. Łącznie jednostki zadysponowano 315 razy. Zaznaczyć należy, że jeden wyjazd to często kilka adresów odwiedzanych kolejno i udzielenie pomocy dla osób chorych i starszych.

W powiecie nowodworskim wyznaczone do walki z Covid-19 jednostki OSP zadysponowano do końca listopada 182 razy.
– OSP Ratownictwo Wodne – 169 razy
– OSP Nasielsk – 7 razy
– OSP Pomiechówek – 6 razy
– OSP Czosnów – 0 razy
– OSP Wilków Polski – 0 razy
– OSP Zakroczym – 0 razy

Od marca jednostki OSP otrzymały do walki z Covid-19:
– 36 szt. gogli ochronnych,
– 2300 rękawiczek nitrylowych,
– 600 rękawiczek lateksowych,
– 2080 maseczek jednorazowych,
– 150 maseczek typu FFP2,
– 114 przyłbic ochronnych,
– 120 l płynu do dezynfekcji powierzchni,
– 60 l uniwersalnego płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni,
– 30 kombinezonów ochronnych,
– 6 fartuchów chirurgicznych,
– 24 ochraniacze na obuwie,
– 24 czepki ochronne.

Państwowa Straż Pożarna pod szpitalem przy ulicy Miodowej rozstawiła namiot, który co kilka dni jest sprawdzany przez strażaków.