Świąteczna rozmowa z nowodworską opozycją

W ten wigilijny wieczór rozmawiamy z Marcinem Ozdarskim – radnym miejskim, liderem stowarzyszenia Zjednoczeni oraz Michałem Świokło – radnym miejskim, przewodniczącym klubu radnych Zjednoczeni.

Panowie kadencja obecnej rady miasta dobiega końca, na wiosnę wybory samorządowe. Z czego jesteście zadowoleni, a co należałoby jeszcze zmienić w kolejnych latach?

Marcin Ozdarski: Jako radni niezależni, niezwiązani z władzą, jesteśmy całkowicie odcięci od pieniędzy miejskich przez co realizacja działań i inwestycji potrzebnych naszym wyborcom jest nam mocno utrudniana. Pomimo tego nie składamy broni i cały czas pozyskujemy środki zewnętrzne na realizacje naszych przedsięwzięć. Bez jakichkolwiek koneksji i powiązań, w ogólnopolskich konkursach otwartych pozyskaliśmy ok. 300 tysięcy złotych na realizację działań kulturalno – edukacyjnych, co jeszcze nigdy w historii nowodworskiego samorządu nie udało się żadnej grupie radnych.

Jeśli chodzi o sprawy infrastrukturalne, to dzięki staraniom moim i radnej Agnieszki Kowalskiej, sięgającym jeszcze 2014 r., udało się doprowadzić do remontu – latami zaniedbywanego – chodnika przy ul. Ledóchowskiego czy chociażby remontu ul. Poniatowskiego.

Co do spraw do załatwienia na już, absolutnie konieczne jest usprawnienie komunikacji miejskiej zgodnie z potrzebami mieszkańców, uwzględniając ich potrzeby wynikające np. z konieczności nieskrępowanego powrotu z pracy w godzinach wieczornych czy skomunikowanego dojazdu do stacji PKP Modlin.

Konieczna jest też budowa ze środków miejskich strażnicy dla Ochotniczej Straży Pożarnej – Ratownictwa Wodnego. To wstyd, aby ludzie którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców (nie tylko nad wodą) musieli stacjonować w warunkach nie do końca odpowiadającym ich potrzebom.

Michał Świokło: Jestem bardzo zadowolony, że dzięki m.in. moim staraniom udało się na początku aktualnej kadencji położyć nową nawierzchnię na drodze do stacji PKP w Modlinie oraz poprawić stan najbardziej zaniedbanych ulic w Modlinie Starym (np. ul. Krzywej) Od początku kadencji bardzo stawiam na poprawę szerokorozumianego bezpieczeństwa. Doświetlenie ulic na terenie miasta, bezpieczne przejścia, progi zwalniające przy ul. Kopernika, to działania do których osobiście dołożyłem swoją „cegiełkę”. Wraz z drużyną ZJEDNOCZENI zorganizowaliśmy kilkadziesiąt akcji rozdawania odblasków oraz wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w całym mieście. Dodatkowo uruchomiliśmy Nowodworską Jadłodzielnię, a co roku w okresie świątecznym organizujemy Świąteczną Paczkę Radnych.

Z lokalnych, osiedlowych problemów pozostaje wyeliminowanie smogu w okresie jesienno-zimowym. Myślę, że jest jeszcze dużo do zrobienia jeśli chodzi o informowanie mieszkańców o konieczności wymiany źródeł ciepła i oferowanych na ten cel dotacjach. Dodatkowo od wielu lat obiecywana jest przez władze gazyfikacja Modlina. Podkreślę raz jeszcze, obiecywana a nie realizowana.

Drugim priorytetowym tematem, jest rozładowanie korków w cały mieście. Jest to temat wymagający stanowczego dialogu między miastem, koleją i drogowcami. Obecna władza, usprawiedliwia się rzekomą blokadą inwestycji przez instytucje rządowe. Moim zdaniem jest to efekt braku strategii inwestycyjno – transportowej i konsekwentnego jej realizowania.

W nadchodzących wyborach, planujemy wprowadzić do rady miasta i powiatu osoby techniczne, związane z transportem. Z ich pomocą zbudujemy zespół ekspertów, lokalnych miłośników transportu, radnych, władz samorządowych i przedstawicieli instytucji centralnych, dzięki czemu zaczniemy systematyczne „odkorkowywanie” miasta. „Odkorkowywanie” polegające na udrożnieniu arterii komunikacyjnych i zachęcaniu ludzi do korzystania z kolei.

Dziękuję za poświęcony czas, czy chcecie na koniec Panowie dodać coś od siebie?
Marcin Ozdarski: Chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom oraz mieszkańcom wesołych, zdrowych i pełnych rodzinnej i przyjacielskiej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Z dala od trudów dnia codziennego. Jeśli spotykają nas problemy i utrapienia, to pamiętajmy, że po każdej zimie przychodzi wiosna, która z pewnością przyniesie wiele pozytywnych zmian…

Michał Świokło: Ja również życzę wszystkiego dobrego i przypominam, że już po świętach wracamy do intensywnej pracy na rzecz mieszkańców. W razie problemów, pomysłów, sugestii pozostajemy do Państwa dyspozycji. Najlepszego raz jeszcze.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.