Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ujawnili czterech cudzoziemców, którzy łamiąc przepisy przebywali na terytorium naszego kraju nielegalnie. Kontrole wobec 42 cudzoziemców przeprowadzono na terenie terminala nowodworskiego portu lotniczego oraz powiatu wołomińskiego.
Wynikiem wczorajszych działań kontrolnych funkcjonariuszy Straży Granicznej Warszawa-Modlin było ujawnienie i zatrzymanie czterech cudzoziemców – obywateli Uzbekistanu, Albanii oraz Indii, którzy złamali przepisy pobytowe w Polsce.
Pierwszy z czterech skontrolowanych mężczyzn, to obywatel Albanii, który został zatrzymany po przylocie ze Sztokholmu. Powód zatrzymania – przeterminowanie pobytu na obszarze strefy Schengen, do którego był uprawniony bez konieczności posiadania wizy – pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu, a Albańczyk ten pobyt przekroczył o 53 dni. Za złamanie tego warunku, mężczyzna został ukarany mandatem karnym i zobowiązany decyzją administracyjną do powrotu.
Zasady dotyczące przebywania na terytorium naszego kraju złamali również dwaj obywatele Uzbekistanu. Jeden z nich po złożeniu wniosku do wojewody mazowieckiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy postanowił wyjechać do Szwecji, zamiast pozostając na terytorium Polski, za to wykroczenie cudzoziemiec został ukarany mandatem karnym. Z kolei drugi Uzbek, składając podobny wniosek do wojewody przebywał w Polsce już nielegalnie, dlatego w jego przypadku zostało wszczęte postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu.
Obywatel Indii został zatrzymany przez Straż Graniczną po przylocie z Lizbony, gdzie wnioskował o tytuł pobytowy. Mężczyzna nie posiadał poza paszportem stosownych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w naszym kraju. Po potwierdzeniu jego statusu na terytorium Portugalii, został ukarany mandatem za wykroczenie, a następnie pouczony o jak najszybszym opuszczeniu Polski i powrocie do Lizbony.
Od początku tego roku funkcjonariusze z PSG Warszawa – Modlin przeprowadzili blisko 740 kontroli legalności pobytu, które objęły ogółem 4 800 cudzoziemców, z czego 140 z nich zostało zatrzymanych za nielegalny pobyt.