Umorzono sprawę śmierci dziecka na cmentarzu w Kamienicy

Prokuratura Rejonowa w Płońsku po 8 miesiącach śledztwa w sprawie śmierci dziecka na cmentarzu w Kamienicy w gm. Załuski, postanowiła o umorzeniu śledztwa. U nikogo nie znaleźliśmy przestępczej winy – stwierdziła prokuratura.

Do zdarzenia doszło w wielkanocny poniedziałek w 2022 roku na cmentarzu parafialnym w Kamienicy. Na 1,5 rocznego chłopca spadła kamienna płyta. Dziecko niestety zmarło. Wstępna opinia biegłego z zakresu kamieniarstwa wskazała na wadę konstrukcyjną nagrobka, który powstał w 2018 roku.

– Postępowanie trwało dosyć długo, bo to skomplikowana sprawa. Dziś mogę przekazać, że w sprawie u nikogo nie znaleźliśmy przestępczej winy. Nie ma znamion czynu zabronionego w postaci przypisania, powiedzmy kamieniarzowi, odpowiedzialności za to, że doszło do zgonu dziecka, że bezpośrednio narażono chłopca na utratę życia. Otrzymaliśmy bardzo szczegółową opinia biegłego o dość skomplikowanym charakterze. Wady konstrukcyjne wystąpiły, ale nie możemy powiązać ich z popełnieniem przestępstwa. Biegły stwierdził co najmniej trzy wady, natomiast nie możemy przypisać wyłącznej winy, bo przecież gdyby chociaż nad dzieckiem był prawidłowy nadzór, to do zdarzenia by nie doszło. Przy odpowiedzialności musi być wyłączna wina jednej osoby. Tej w omawianej sprawie nikomu nie możemy przypisać. Sprawa zostanie odesłana na drogę postępowania cywilno-prawnego – przekazała Ewa Ambroziak, prokurator rejonowy w Płońsku.

Służby o wczorajszej tragedii na cmentarzu w Kamienicy

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.