Wzrost pożarów, spadek miejscowych zagrożeń – strażacka statystyka 2022 roku

Strażacy na terenie powiatu nowodworskiego do zdarzeń w 2022 roku wyjeżdżali 1682 razy. Odnotowano tym samym wzrost wyjazdów o 38 w stosunku do roku 2021. Zmalała ilość wyjazdów do miejscowych zagrożeń, niestety wzrosła liczba pożarów. Dane w artykule pochodzą z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowej Straży Pożarnej i zostały udostępnione przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim.

W 2022 roku na 1682 wyjazdy Straży Pożarnej złożyło się 460 pożarów, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu do roku 2021. Spadła ilość wyjazdów do miejscowych zagrożeń czyli zdarzeń o innym charakterze niż pożar. Zmalała też liczba alarmów fałszywych, które w większości pochodziły z systemu przeciwpożarowego budynków lub z wiadomości o podłożonych ładunkach wybuchowych w placówkach edukacyjnych czy urzędach.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim w 2022 roku wyjeżdżali 999 razy do zdarzeń na terenie powiatu nowodworskiego oraz powiatów ościennych w tzw. rejonach chronionych.

Również Lotnisko Służba Ratowniczo – Gaśnicza na terenie lotniska Warszawa – Modlin odnotowała sporą ilość wyjazdów. Przez cały rok dysponowani byli na terenie portu do 392 zdarzeń. Zdarzenia dotyczyły wyjazdów medycznych, neutralizacji wycieków paliwa czy olejów. Wsparciem na terenie powiatu nowodworskiego są również wojskowi strażacy z Pomiechówka. Żołnierze do działań dysponowani byli 71 razy.

W 2021 roku każda jednostka OSP z terenu powiatu nowodworskiego brała udział w działaniach ratowniczych. Najwięcej wyjazdów odnotowała OSP Nowy Dwór Mazowiecki, OSP Ratownictwo Wodne i OSP Nasielsk. Wszystkie trzy jednostki wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Dodatkowo jednostka OSP Ratownictwo Wodne dysponowana była do poszukiwań osób zaginionych na terenie województwa mazowieckiego i kraju.

W roku 2022 w ogółem w pożarach i miejscowych zagrożeniach śmieć poniosło 31 osób, a 141 odniosło obrażenia ciała.

Wyjazdy jednostek OSP:
– OSP Nowy Dwór Mazowiecki 269
– OSP-RW Nowy Dwór Mazowiecki 236
– OSP Nasielsk 189
– OSP Zakroczym 158
– OSP Pomiechówek 140
– OSP Kazuń 122
– OSP Czosnów 117
– OSP Trębki Nowe 96
– OSP Leoncin 86
– OSP Cieksyn 85
– OSP Wilków Polski 82
– OSP Łomna 77
– OSP Psucin 52
– OSP Nuna 38
– OSP Wojszczyce 36
– OSP Jackowo 27
– OSP Goławice 18
– OSP Krogulec 15
– OSP Krzyczki Pieniążki 12
– OSP Jaskółowo 2
– OSP Sowia Wola Folwarczna 1

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim w 2022 roku pozyskała nowe pojazdy. Ciężki samochód gaśniczy marki Scania zabezpiecza akcje pożarowe w wodę do gaszenia pożarów. Zakupy sprzęty i pojazdów odbyły się również w jednostkach OSP na terenie całego powiatu. Wsparcie lokalnym samorządom zapewniły Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz program Mazowsze dla OSP – 2022, finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Jednostki OSP Krzyczki i OSP Ratownictwo Wodne, świętowały swoje jubileusze. Z tej okazji społeczność mieszkańców ufundowała sztandary dla świętujących jednostek.

Dużą pomoc społeczność strażacka okazała kolegom z Ukrainy. Po zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę, polscy strażacy włączyli się w pomoc i rozpoczęli przekazywanie sprzętu dla ukraińskich strażaków. Również w powiecie nowodworskim przeprowadzono zbiórkę sprzętu a OSP Ratownictwo Wodne, przekazała samochód pożarniczy Star266.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.