Więcej Niż Kino – Ennio

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Więcej niż kino”. Tym razem zobaczymy film „ENNIO” – dokument o legendarnym kompozytorze Ennio Morricone. Gościem wieczoru będzie krytyk filmowy, prezenter radiowy i telewizyjny Błażej Hrapkowicz. Spotkanie poprowadzi tradycyjnie redaktor Stanisław Zawiśliński.

9 grudnia 2022 r. godz. 18:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny

O filmie:
„Ennio” to wyreżyserowany przez Giuseppe Tornatore (twórcę słynnego „Cinema Paradiso”) film o jego przyjacielu, Ennio Morricone (1928-2020), najsłynniejszym kompozytorze muzyki filmowej. Nie jest to ndokument traktujący tylko o niesamowitej karierze włoskiego artysty. To również opowieść o historii kina, której Włoch, stał się – dzięki swojemu wizjonerskiemu podejściu – ważną częścią. Wspomnieniami o Morricone dzielą się m.in.znani twórcy muzyki filmowej, m.in. John Williams i Hans Zimmer, a także aktorzy (np. Clint Eastwood) i reżyserzy (m.in Quentin Tarantino).
Dokument Tornatore uzmysławia, jakie zmiany zaszły w postrzeganiu muzyki filmowej na przestrzeni lat. Dowiadujemy się też o kulisach powstawania muzyki do głośnych filmów (np. „Misji” , „Cinema paradiso” „Nietykalnych” czy „Dawno temu w Ameryce” ).Ciekawe jest też zderzenie poglądów kompozytora i innych osób współpracujących z nim przy filmach,a także zmieniające się z biegiem lat opinie o poszczególnych kompozycjach Morricone – nie od razu dostrzegano w nich arcydzieła, za jakie dziś uchodzą. Nicią spajającą poszczególne wątki „Ennio” jest przeprowadzony przez Tornatore kilka lat przed śmiercią kompozytora wywiad. Wyłania się z niego,jak i z całego dokumentu, obraz Morricone – człowieka wrażliwego i dowcipnego, ale przede wszystkim oddanego muzyce.

(Opr. na podst. „Nowego Folderu”)

WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze „świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.