Zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie

Na lotnisku w Modlinie powstanie tzw. Remote Tower (zdalna wieża), dzięki której ruch lotniczy w Modlinie będzie nadzorowany przez kontrolerów pracujących z centrum zdalnego w Warszawie.

Umowę w tej sprawie podpisali dziś prezes PAŻP z Magdalena Jaworska-Maćkowiak z Tomasz Szymczak i Remigiusz Kobierski, członkami zarządu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. – To kolejny ważny krok w stronę modernizacji polskiej infrastruktury lotniczej i zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa – mówi Tomasz Szymczak.

Nowoczesny system obejmuje sieć kamer i czujników rozmieszczonych na lotnisku, które w czasie rzeczywistym dostarczają obraz i informacje do centrum kontroli. Kontrolerzy korzystają z panoramicznego obrazu o wysokiej rozdzielczości, technologii termowizji, systemów cyfrowych wspomagających podejmowanie decyzji oraz dodatkowych informacji, takich jak dane pogodowe i radarowe.

Zakończenie budowy Remote Tower w Modlinie planowane jest na przełomie 2026 i 2027 roku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.