Konserwator nakazał pilne prace w zabytkowym spichlerzu

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych posiadaczom budynku Spichlerza znajdującego się na terenie twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Sprawą zajmuje się również prokuratura.

Prace które nakazał konserwator mają zatrzymać niszczenie obiektu. Postępowanie w tej sprawie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął w 2021 roku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto urząd złożył również zawiadomienie do organów ścigania o uszkodzeniu zabytku.

Budynek Spichlerza Banku Polskiego w Modlinie (dziś w Nowym Dworze Mazowieckim) w rejestrze zabytków województwa mazowieckiego znajduje się od 3 kwietnia 1957 r. Powstał w stylu neorenesansowym w latach 1838-1844. W latach 50. XIX wieku został przejęty przez wojsko. Stał się magazynem twierdzy Modlin. Obiekt ucierpiał podczas drugiej wojny światowej. W 1945 r. wybuch, znajdującej w się w niej amunicji, doprowadził do zniszczenia części budynku. Później zachodnie skrzydło zostało częściowo rozebrane.

Akt oskarżenia dla Agnieszki i Dariusza B. w sprawie Spichrza Banku Polskiego

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.