Lotnisko: Niedzielna ewakuacja pasażerów i personelu

W niedzielę (10.07) chwilę po godzinie 20 na terenie Portu Lotniczego Warszawa – Modlin ogłoszono alarm. Powodem był bagaż pozostawiony bez opieki. Na miejsce wezwano wszystkie wymagane przepisami służby w tym straż pożarną, pogotowie ratunkowe i policję.

Jak informuje Nadwiślański Oddział Straży Graniczej – Funkcjonariusze z placówki Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym bagażu na parkingu przed Terminalem MPL Warszawa-Modlin. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pozostawiony przedmiot, to czarna walizka o niewidocznej zawartości znajdująca się na parkingu przy szlabanie wyjazdowym na wysokości hali przylotów. Po przeprowadzeniu analizy ryzyka, która nie wykluczyła zagrożenia wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa po czym przystąpiono do ewakuacji. O godz. 20.19 podjęto działania neutralizacyjne, ewakuowano wszystkie osoby z zagrożonej strefy, od parkingu po drogi dojazdowe do parkingu i Terminalu.

Następnie dokonano neutralizacji bagażu z wykorzystaniem dostępnych środków ochrony osobistej, tj. kombinezonu pirotechnicznego, przenośnego urządzenia rentgenowskiego (analiza zdjęć RTG wynik negatywny) oraz robota pirotechnicznego. Następnie dokonano manualnego otwarcia i sprawdzenia zawartości walizki. Stwierdzono, że nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne. O godz. 21.28 zakończono działania i Dyżurny Portu ogłosił zakończenie ewakuacji.
W wyniku incydentu nastąpiły opóźnienia samolotów do Rzymu 61 min, Gdańska 36 min, Trapani 84 min, Dublina 27 min, Shannon 40 min.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.