Nowy Dwór Maz: Zatrzymanie 11 obywateli Ukrainy

We wtorek (26.01)  funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali 11 cudzoziemców, podejrzanych o przekroczenie granicy RP wbrew przepisom. Do zatrzymania doszło w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki.

Wszyscy zatrzymani to obywatele Ukrainy w wieku od 20 do 39 lat, wśród nich 8 kobiet. Funkcjonariusze SG ustalili, że zatrzymani cudzoziemcy w przeciągu kilku miesięcy kilkukrotnie, świadomie przekraczali granicę państwową z Ukrainy do Polski, okazując
w trakcie kontroli granicznej paszport z wizą w celu wykonywania pracy oraz oświadczenie
o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w firmie, do której w rzeczywistości nigdy nie zamierzali dotrzeć i podjąć zatrudnienie. Ze względu na usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu zostały zastosowane wobec Ukraińców przepisy art. 264 § 2 kk. Zatrzymani przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonywania kary na okres 2 lat.

Ustalono również, że jedna z zatrzymanych kobiet pracowała nielegalnie nie posiadając właściwych dokumentów pobytowych wraz z wizą pozwalającą na zatrudnienie w Polsce.
Dodatkowo w celu uniknięcia odpowiedzialności, próbowała wręczyć funkcjonariuszowi korzyść majątkową w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, za co dodatkowo usłyszała zarzut z art. 229 kk.

Art. 229. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

foto: Piotr Niemiec

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.