Obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego

W niedzielę (28.01) w Modlinie Twierdzy odbyły się uroczystości 161. rocznicy Powstania Styczniowego. W ramach obchodów odprawiona została Msza Święta a po niej wierni przeszli do kapliczki powstańców w murach obronnych Twierdzy Modlin.

Uroczystej Mszy Świętej w budowanym kościele pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. kan. Andrzej Redmer dziekan zakroczymski. Po nabożeństwie wierni przeszli do zlokalizowanej w murach obronnych Twierdzy Modlin kapliczce Powstańców Styczniowych, gdzie odśpiewano Hymn Polski oraz złożono wiązanki kwiatów.

– Znajdujemy się w pięknym miejscu aby uczcic 161 rocznice Powstania Styczniowego. Powstania, które mimo braku możliwości zwycięstwa z potężnym wrogiem. Spowodowało, że serca polaków zabiły mocniej i wzbudziły chęć walki o niepodległość. gdyby nie ten zryw i Ci wspaniali patrioci, którzy postawili patriotyzm i miłość do ojczyzny ponad swoje doczesne potrzeby ponad swoje życie, dzisiaj być może nie było by nas w wolnej niepodległej Ojczyźnie. Może dalej używalibyśmy cyrylicy i mówili po rosyjsku. To Ci wielcy bohaterowie, wzory dla współczesnych polaków. To są ludzie o których należy pamiętać. My dzisiaj możemy poznawać ich z książek i poprzez kultywowanie pamięci w takich miejscach. Jest to miejsce bardzo bolesne. Miejsce katorgi i tortur. Ale to wszystko nie przekreślało w Nich miłości do niepodległej Ojczyzny. Chwała Bohaterom – mówił pod kapliczką Jacek Kowalski burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.