Operator 112 pomylił miejscowości

W środę (2.03) o godzinie 6:23 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim, zadzwonił operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu z informacją o wypadku samochodowym w miejscowości Śniadowo w gm. Zakroczym.

Dyspozytor na miejsce wysłał 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz zastęp z OSP Zakroczym wraz z policją i pogotowiem ratunkowym.

Gdy służby wyjechały do niesienia pomocy, okazało się, że dyspozytor pomylił miejscowości i chodziło mu o Śniadowo ale w powiecie Sochaczewskim. W trakcie dojazdu na wskazane w zgłoszeniu miejsce, służby zostały zawrócone do koszar a alarm przekazano do powiatu sochaczewskiego.

Nie pierwszy raz problemy z numerem 112

Jak ustaliła nasza redakcja, nie jest to pierwszy przypadek błędów i zaniedbań ze strony pracowników CPR w Radomiu. 16 października 2015 roku w godzinach porannych doszło do wypadku łotewskiego busa, który wypadł z drogi. Gdy świadkowie wybrali numer 112, okazało się, że operator ustalał miejsce zdarzenia przez 15 minut! Mimo najnowocześniejszych systemów lokalizacji dzwoniących, operator nie był w stanie ustalić miejsca z którego dzwonią ludzie. Po trwającej 15 minut rozmowie, przekazując informację o tym zdarzeniu do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Legionowie, podano błędną lokalizację  i w pierwszej chwili zastępy straży pożarnej udały się do ronda nie w Zegrzu a w Poniatowie. Dopiero po sprawdzeniu, że tam nic się nie wydarzyło, zostały przekierowane do Zegrza.

112 opóźnia udzielenie pomocy?

15 minut ustalania lokalizacji to czas realny dotarcia na miejsce zastępów straży pożarnej z Legionowa, które mogą rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. O wiele krócej zajmie czas przybycia karetki, która stacjonuje około 300 metrów od miejsca zdarzenia. Całe szczęście, nikt nie zginął w tym wypadku.

Zadzwoń na 997, 998

Wzywając straż pożarną czy policję lepiej zadzwonić pod numery 998 (straż) czy 997 (policja) połączymy się wtedy z właściwą Komendą Powiatową, gdzie dyspozytorzy doskonale znają teren powiatu i są w stanie bez potrzeby używania specjalistycznego sprzętu, we właściwe miejsce skierować pomoc.

MK

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.