Modlin Twierdza: Wodni strażacy w KSRG?

Podczas zebrania sprawozdawczego w Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy, druhowie głosowali uchwałę na temat podjęcia starań o włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. 

Podczas zebrania przy podejmowaniu uchwały, głos zabrał zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Mariusz Wyszyński, który omówił zalety i wady wstąpienia do systemu. Po omówieniu najważniejszych spraw związanych z włączeniem jednostki do KSRG, zaproponował aby druhowie podjęli uchwałę i aby zarząd mógł rozpocząć działania w tym temacie. Ponieważ pojawiły się pytania ze strony strażaków, związane z przepisami oraz finansowaniem jednostki będącej w KSRG, głos zabrał również mł. bryg. Rafał Roszyk, kierownik Sekcji Logistyki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Jednostka OSP Ratownictwo Wodne powstała w 2012 roku, kilka dni temu minęła 7 rocznica istnienia jednostki na nowodworskiej ziemi. Wodni strażacy pilnują trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry oraz biorą udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych oraz poszukiwaniach zaginionych osób.

Strażacy w głosowaniu przyjęli uchwałę upoważniającą zarząd do podjęcia kroków o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obecnie jednostka posiada 4 samochody w tym dwa gaśnicze, jeden ratownictwa wodnego i samochód transportowy dla psów. Dodatkowo jednostka posiada dwie łodzie ratownicze oraz ponton. Do pracy na wodzie wykorzystane są również dwa skutery wodne. W ratownictwie wodnym wykorzystywany jest również namiot pneumatyczny w którym można przeprowadzić akcje ratunkową osób wyjętych z wody. Do poszukiwań poza psami ratowniczymi, wykorzystywane są również quady. OSP RW jako jedyna jednostka OSP w powiecie nowodworskim posiada sprężarkę do napełniania aparatów powietrznych, wykorzystywanych podczas różnych akcji. Od 2013 roku jednostka posiada zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych w zakresie Ratownictwa Wodnego oraz decyzję Wojewody Mazowieckiego o współpracy z Państwowym Ratownictwem Medycznym.

Jeśli wszystko pójdzie sprawnie to jeszcze w tym roku jednostka wpisana zostanie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.